Jak sadzić borówkę?

Jak sadzić borówkę?

Borówka amerykańska – uprawa i pielęgnacja

Borówka wysoka – bo tak brzmi prawidłowa nazwa tej rośliny, przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Na tym kontynencie, w środowisku naturalnym występuje ponad 20 odmian borówki. Od kilkunastu lat mamy do dyspozycji wiele gatunków, które z powodzeniem możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie, lub dużej plantacji. Dlaczego borówka zyskała tak ogromną popularność?

Owoce borówki – zdrowie na talerzu

Wszystko za sprawą jej pysznych owoców. Jasnoniebieskie, niebieskie lub wręcz granatowe owoce są niezwykle smaczne. Nadają się do spożycia na surowo, można też zrobić z nich przetwory. Ale owoce tej rośliny mają nie tylko walory smakowe. To bomba witaminowa! Zawierają między innymi żelazo, ryboflawinę, fosfor, wapń, niacynę. Witaminę A, magnez i potas, a także kawas foliowy. Borówka amerykańska to krzew, który zdecydowanie warto mieć w swoim ogrodzie.

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Borówka wysoka nie jest kłopotliwa rośliną. Tak na prawdę wystarczy przestrzegać kilku zasad, by cieszyć się zdrowym i owocującym krzewem. Bardzo ważne jest by roślina była posadzona w glebie o odpowiedniej kwaśności. Jako, że borówka najlepiej czuje się w bardzo kwaśnych glebach, najczęściej wymaga to przygotowania odpowiedniego stanowiska, do którego zostanie wysadzona. Na miejsce uprawy borówki wybierz słoneczną, zaciszną i ciepłą okolicę.  Ziemię, do której wysadzisz sadzonkę warto zmieszać z próchnicą, igliwiem, trocinami z drzew iglastych i piaskiem – dzięki temu będzie odpowiednio lekka i o właściwym pH (3,8-4,8). Gdy tylko wysadzimy borówki do podłoża, warto od razu wyłożyć miejsce wokół borówek agrotkaniną. To pozwoli utrzymać wilgotność podłoża, a także zminimalizuje wzrost chwastów.

Pielęgnacja borówki

Zagrożeniem dla borówek są przymrozki występujące późną wiosną. W ich wyniku mogą zostać uszkodzone pąki kwiatowe rośliny. Żeby tego uniknąć, warto pamiętać o owinięciu krzewów agrowłókniną chroniącą przed niskimi temperaturami.

Borówka amerykańska uwielbia wodę. Ma dość płytki system korzeniowy, co sprawia, że potrzebuje częstego podlewania. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie letnim, gdy temperatury są wyższe. Stała wilgotność gleby na poziomie 50% gwarantuje roślinie prawidłowy wzrost i owocowanie.