Innowacyjna uprawa truskawek

Innowacyjna uprawa truskawek

Chcielibyśmy zaprezentować Państwu jedną z Innowacyjnych Upraw Truskawek z uprawy ekologicznej Pana Kuby Miłonia z miejscowości Landzmierz (z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego).

Pan Kuba od dłuższego czasu jest jednym z naszych stałych klientów,
z którym oprócz sprzedaży agrowłóknin i agrotkanin, pozostajemy w stałym kontakcie w celu wymiany doświadczeń związanych z użyciem naszych produktów do upraw ekologicznych truskawek.

W tym roku Pan Kuba rozpoczął wdrażanie mało znanego systemu uprawy truskawek w doniczkach.
Według Pana Kuby, uprawa w ten że sposób posiada bardzo dużo zalet, o czym za chwilę…

Na pewno do wprowadzenia takiego systemu, trzeba odpowiednio się przygotować, a więc przede wszystkim, kupić najlepszą ziemię do doniczek, zmontować odpowiedni stelaż, zakupić system nawadniania kropelkowego oraz siatkę cieniującą.

Polecamy także użycie agrotkaniny do wy-ściółkowania ziemi znajdującej się pod stelażami uprawowymi.

Jak zapewnia Pan Kuba jest bardzo dużo zalet uprawy truskawek w takim systemie. Jedyny minus to koszt początkowy, chociaż po odjęciu wydatków na ściółkowanie lub strat związanych z anomaliami pogodowymi – bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że jest to opłacalne, nie wspominając już o podwojeniu lub nawet potrojeniu zbiorów truskawek, w porównaniu do uprawy tradycyjnej na takiej samej powierzchni.

A więc przejdźmy teraz do wyszczególnienia wspomnianych zalet:

  • zagęszczenie sadzenia
  • unikniecie zgnicia bryły korzeniowej
  • unikniecie nadmiernego nasłonecznienia sadzonek i owoców
  • unikniecie pośredniego sadzenia rozsad
  • unikniecie chorób od-glebowych
  • unikniecie gradobicia
  • szybka i precyzyjna pielęgnacja
  • dokładny i szybki zbiór owoców w pozycji stojącej
  • duża oszczędność wody przy systemie kropelkowym

Projekt Pana Kuby Miłonia jest w fazie rozwojowej i w pełni zostanie zrealizowany na wiosnę 2015r. Jak obiecał Pan Kuba, będziemy na bieżącą  informowani o postępach, wnioskach i obserwacjach które będziemy dla Państwa publikować wraz ze zdjęciami i opisami. Jakiekolwiek pytania lub sugestię prosimy wpisywać poniżej w komentarzach, a jeśli tylko Pan Kuba znajdzie dla nas czas, na pewno odpowie i podzieli się swoją wiedzą zdobywaną przez lata przygody z truskawkami ?

Dziękujemy Panie Kubo!