Ochrona winorośli zimą

Ochrona winorośli zimą

Ochrona winorośli przez zimą i mrozem

 

Marzysz o stworzeniu małej Toskanii w sercu Polski? Winnice mają w sobie niezwykły klimat. Pięknie wijące się winorośla, zasadzone w równych rządkach tworzą niepowtarzalny krajobraz – jeszcze rzadko spotykany w naszej szerokości geograficznej. Niestety każdy kto poważnie myśli o prowadzeniu winnicy na polskich terenach, musi liczyć się z wieloma trudnościami. Największą przeszkodą w uprawie winogron jest klimat. Niskie temperatury nie wpływają korzystnie na sadzonki winorośli. Ale czy przekreśla to zupełnie szanse na spełnienie marzeń o winnym zakątku? Nie do końca – wystarczy odpowiednio zabezpieczać pnącza. Dziś w naszej Bazie Wiedzy poruszymy tematykę ochrony winorośli przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi.

Dobra lokalizacja – klucz do sukcesu

Wybierając teren pod winnicę, należy pamiętać, że decyzja ta będzie miała kluczowe znaczenie dla powodzenia naszego winnicznego przedsięwzięcia. Dobór odpowiedniej wystawy, formy terenu i nasłonecznienia będą miały duży wpływ na ochronę roślin przed przymrozkami, a także na dojrzewanie owoców. Należy unikać zagłębień terenu, a także północnej strony, gdzie dłużej utrzymuj się cień, śnieg i niższa temperatura. Trzeba też pamiętać o osłonięciu plantacji przed wiatrem – to można zrealizować za pomocą specjalnych osłon lub odpowiednio nasadzając drzewa.

Czy istnieją mrozoodporne odmiany?

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej odmiany. Obecnie dostępnych jest wiele gatunków winorośli, które są dość odporne na przymrozki. Warto pamiętać, że całkowitą odporność na mróz roślina zyskuje po około 3 latach. Najbardziej winoroślom zagrażają bezśnieżne zimy i bardzo niskie temperatury. Takie warunki mogą wykończyć nawet całą plantację, co oznacza ogromne straty.

Zabezpieczenie winorośli przed mrozem

Najlepszym rozwiązaniem jest właściwe przygotowanie roślin do zimy. Należy je rozpocząć już jesienią. Występujące jesienią przymrozki mogą uszkodzić liście, co zwiększa podatność roślin na mróz. Sadzonki można zabezpieczyć, okrywając całą winorośl specjalnym kapturem wykonanym z agrowłókniny zimowej. Kaptury to świetne rozwiązanie w przypadku pojedynczych sadzonek. Jeżeli trzeba zabezpieczyć cały rząd, to najlepszym wyborem będzie agrowłóknina w rolce. Nie tylko nadziemna część rośliny jest narażona na przemarznięcie. Bardziej wrażliwym odmianom warto też zapewnić system korzeniowy. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie agrowłókniny ściółkującej u podstawy rośliny. Wybierając agrowłókninę ściółkującą mamy kilka korzyści na raz. Zimą ochroni korzenie przed działaniem niskich temperatur, a wiosną i latem zabezpieczy przestrzeń między krzaczkami przed chwastami.