Zadzwoń Do Nas: +48 42 640 02 37

Agrowłóknina Ściółkująca

czarna p50 small

Informacje podstawowe

Agrowłóknina ściółkująca Geocover jest najczęściej stosowana w produkcji warzyw. Wykorzystywanie agrowłókniny polega na układaniu warstwy materiału pomiędzy glebą a uprawą w celu ochrony sadzonek. W ściółkowaniu można zamiennie stosować ściółkowanie materiałami naturalnymi (słoma) lub materiałami syntetycznymi (folie, włókniny). Agrowłókniny syntetyczne, dostępne w szerokiej gamie formatów, przeznaczone są do maksymalizacji plonów. Przewaga materiałów syntetycznych w porównaniu z opcjami naturalnymi polega na tym, że nie zawierają one nasion ani patogenów, a jednocześnie zapewniają lepszy efekt termiczny.

Główne cele agrowłókniny ściółkującej Geocover to:

  • Podwyższenie temperatury gleby
  • Stabilizacja i ochrona struktury gleby
  • Zapobieganie rozwojowi chwastów
  • Ograniczanie parowania i utraty wody
  • Zapewnienie zbioru czystych warzyw

Niniejszy opis zastosowań dotyczy sytuacji, w których najlepszym rozwiązaniem zmaksymalizowania plonów jest zastosowanie czarnych agrowłóknin Geocover

Jak działa czarna włóknina do ściółkowania?

Ściółkowanie agrowłókniną Geocover podnosi temperaturę gleby, głównie wiosną, co poprawia warunki środowis­kowe wokół korzeni roślin. Ściółkowanie zwiększa szybkość wzrostu sadzonek (melon), umożliwia wcześniejszy zasiew (kukurydza cukrowa) i zwiększa wtórny wzrost młodych roślin (pomidor, papryka).

Czarna agrowłóknina pochłania dużą ilość promieniowania słonecznego, przetwarzając je na energię cieplną. Ciepło ulega rozpro­szeniu w wyniku przewodzenia, z rozdziałem pomiędzy atmosferę i glebę; pozwala to na zwiększenie temperatury zarówno gleby, jak i powietrza w pobliżu roślin. Temperatura gleby w ciągu dnia pozostaje podobna w przypadku czarnej agrowłókniny i nie przykrytej agrowłókniną gleby, natomiast w nocy temperatura pod agrowłókniną Geocover jest zawsze o 0,5-4°C wyższa w związku z zatrzymaniem ucieczki ciepła.

Zapobieganie rozwojowi chwastów

Rozwój chwastów wymaga dostępu światła warunkującego fotosyntezę. Czarne barwniki stosowane w agrowłókninie ściółkującej znacznie zmniej­szają przepuszczalność światła do poziomu ograniczającego fotosyntezę, a tym samym wzrost chwastów pod agrowłókniną.

Kontrola parowania i ilości wody

Agrowłóknina ściółkująca Geocover zmniejsza stopień odparowywania wody z gleby wskutek skumulowanego efektu obniżenia parowania termicznego i wiatrowego. Ograniczenie rozwoju chwastów zmniejsza konkurencyjne spożycie wody. Porowata struktura włóknin do ściółkowania pozwala na przedostawanie się do gleby wody deszczowej i wody z nawadniania powierzchniowego. Ponadto, ponieważ płody rolne pozostają oddzielone od gleby, plantatorzy zbierają je w stanie niezabrudzonym, co poprawia plon rynkowy i zmniejsza zużycie wody do mycia.

zobacz produkt w sklepie internetowym

Poradnik sadzenia truskawek

Agrowłóknina Ściółkująca Do Truskawek